Wszyscy pójdziemy do nieba?

Przyznajmy szczerze – w ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiło się bardzo wiele publikacji, które w jakiś sposób opowiadają o niebie, czyśćcu czy piekle. Głównie jednak są to czyjeś prywatne objawienia i choć nie są oficjalnie potwierdzone przez Kościół, budzą w wielu katolikach ogromne zainteresowanie.

Gdyby tak dla równowagi posłuchać co o niebie mówi Kościół i jego nauczanie? Co Jezus zostawił nam w Ewangelii? Ostatnio trafiła do mnie publikacja, która wypełniła we mnie tę lukę, mimo, że jej tytuł jest nie do końca adekwatny do treści.

Wszyscy pójdziemy do nieba? autorstwa ks. Fabrice Chatelain to małe, bardzo niepozorne kompendium wiedzy. Nie jest to jednak wyłącznie próba określenia czym jest niebo, czyściec czy piekło (choć te przestrzenie autor również opisuje). Dla mnie ta publikacja była raczej jak drogowskaz by do nieba dojść. Pokazała co „oferuje” nam Kościół, by niebo stało się rzeczywistością.

Autor niezwykle lekko i przekonywująco mówi o rzeczach trudnych – choćby relacji Bóg i ja, o grzechu pierworodnym, śmierci. Pokazuje życie Jezusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie. Tłumaczy czym jest i jak należy rozumieć życie wieczne, sąd Boży i Jego sprawiedliwość, mówi też o roli czyśćca.

I na tym mógłby skończyć, patrząc na tytuł publikacji. Autor idzie jednak krok dalej, mówiąc co możemy zrobić – tu na ziemi – by niebo było przestrzenią spotkania z Bogiem. Nie jakąś nieosiągalną, wydumaną, nierealną rzeczywistością. Spotkaniem dla mnie i dla każdego innego człowieka.

Zaczyna więc od roli chrztu, dotyka tematu Eucharystii, spowiedzi. Odnosi się do tego czy poza Kościołem dostępne jest zbawienie. Bardzo przekonywująco opowiada o przyjemności w naszym życiu, rządzy władzy, tym co znaczy być chrześcijaninem i świętym. Dotyka też modlitwy, liturgii, kierownictwa duchowego. Daje więc nie tylko wiedzę, ale i narzędzie by ta wiedza mogła dotknąć wnętrza, przemienić i poprowadzić.

Podobnie – ożywcza kąpiel w wodach chrzcielnych na nic się nie zda, jeśli nie przeżyjemy naszego życia zgodnie z przykazaniami Bożymi, o czym wciąż uczymy się w niniejszej książce.
str. 105

Ks. Fabrice Chatelain używa bardzo prostego języka, nawet gdy mówi o rzeczach trudnych. Czytałam tę publikację z dużym spokojem, bez wznoszenia się na wyżyny intelektualne. Z każdą kolejna stroną miałam wrażenie, że ktoś mówi o życiu wiecznym w taki sposób, jak naucza Kościół. Ta książka jest dla mnie jak perła wśród bylejakości.

Publikacja mała, ale pełna wartościowych treści. Warto ją wziąć w rękę, przeczytać kawałek po kawałku i nią żyć. Nie jest to łatwe, bo autor nie daje czytelnikowi łatwych rozwiązań. Raczej stawia poprzeczkę bardzo wysoko, przy tym wszystkim jednak daje nadzieję, że z Jezusem żadna przeszkoda nie jest w stanie nas pokonać. Kościół zostawił nam skarb, jakim jest jego nauczanie i sakramenty – ks. Fabrice Chatelain pokazuje jak dobrze z tego skarbu korzystać. Choćby dlatego warto po tę lekturę sięgnąć.

Tytuł Wszyscy pójdziemy do nieba?
Autor ks. Fabrice Chatelain
Liczba stron 220
Wydawnictwo PROMIC
https://wydawnictwo.pl/pl/p/Wszyscy-pojdziemy-do-nieba/5127


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi