„Przedsionek nieba” Joanna Kucharska OCD

Czym jest powieść karmelitańska? Przyznam szczerze, że sama miałam wiele skojarzeń, gdy zobaczyłam taki napis na okładce książki Przedsionek nieba. Czy któreś okazały się trafione? Owszem!

Niewielka, cieniutka publikacja. Na jej końcu dowiedziałam się, że to pierwsza część trylogii. To opowieść o Oli i jej drodze do stawania się mniszką, karmelitanką, mistrzynią nowicjatu.

Opowieść niezwykła, choć napisana bardzo prostym językiem. Czasem zdarza się tak, że porywa nas czyjś sposób opowiadania, styl mówienia, a nie idzie za tym treść sama w sobie, czy jakieś głębsze przesłanie. Czytając tę powieść miałam wrażenie, że tutaj jest na odwrót. Bardzo prosty język, jakby bez głębokiego literackiego kunsztu, a jednak przesłanie osadza się głęboko w myślach, sercu, w duszy. Osadza się i otula. Porusza pozamykane zakamarki serca. Daje przestrzeń na spotkanie z Bogiem, którego być może nie słyszy się już od dawna.

Poznajemy Olę, studentkę. Kobietę z jednej strony bardzo emocjonalną i w jakiś sposób poranioną, a z drugiej z głębokim pragnieniem wstąpienia do Karmelu. Niezwykle prosto autorka przemyciła informacje o tym, jak wygląda życie za klauzurą i rozeznawanie życiowego powołania. Prosto do tego stopnia, że miałam wrażenie, że idę przy Oli do klasztornej rozmównicy, na terapię, na rozmowę z kapłanem, czy na modlitwę.

Poruszały mnie opisy zmagań bohaterek – bo w książce poznajemy nie tylko Olę i jej historię. Widzimy rodziców czy biologiczną siostrę, która tęskni i buntuje się na decyzję Aleksandry. Widzimy życie. Takie bardzo prawdziwe, bo z głębokim poruszeniem i wszechogarniającą ciszą…

Ta powieść otula. Niezwykle głęboko zapadały we mnie momenty modlitwy mniszek. Bardzo głębokie, intymne, poruszające…

Autorka, Joanna Kucharska OCD to mniszka w Karmelu Maryi Matki Pojednania w Bornem Sulinowie. Daje nam do rąk niezwykłe kompendium wiedzy o tym jak wygląda życie za klauzurą. Pokazuje coś, czego możemy się zupełnie nie spodziewać. Unaocznia proces duchowego rozeznawania, ale i codzienność – zwykłą, szarą, choć niezwykłą. Cenne są też opisy tego, jaką drogę trzeba przejść by zostać mniszką – np. testy psychologiczne. Bardzo cenna wiedza, do której na co dzień nie mamy dostępu. Tutaj podana w sposób niezwykle przystępny, bo w formie powieści.

Czekam na kolejne części trylogii. Cieszę się, że takie publikacje powstają i pojawiają się na katolickim rynku wydawniczym. Mniszki są skarbem Kościoła, warto poznać je choć ciut bliżej i wiedzieć czym jest karmelitańska duchowość.

Całym moim recenzenckim sercem – jestem na tak!

Dziękuję Wydawnictwu AA za egzemplarz książki!

Tytuł Przedsionek nieba
Autor Joanna Kucharska OCD
Liczba stron 184
Wydawnictwo AA

https://www.aa.com.pl/przedsionek-nieba-powiesc-karmelitanska-s-joanna-kucharska-ocd/

https://www.religijna.pl/przedsionek-nieba-s-joanna-kucharska


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi