„Cuda” Janusz Pyda OP

Gdy po raz pierwszy przeczytałam, że Wydawnictwo W drodze przy współudziale Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach planuje wydać serię książek, bardzo się ucieszyłam. Jak mówią jej twórcy:

Seria wypływa z praktyki i wiedzy doświadczonych teologów, stanowi jednocześnie odpowiedź na problemy konkretnych ludzi szukających pomocy w codziennych zmaganiach.

Od razu pomyślałam, że to ogromna szansa dla mnie jako katolika, który pyta, szuka, a nie zawsze dostaje rzetelną i wartościową odpowiedź. Rozpiętość tematyczna serii jest duża, więc nie ukrywam, że nastawiam się na kolejne lektury, bo po pierwszej moja ciekawość została mocno rozbudzona.

Cuda autorstwa dominikanina Janusza Pydy to mała, niepozorna książeczka z prostą okładką i równie prostym, ale przyciągającym wzrok układem graficznym. To jednak tylko zachęta do tego, co napisał autor, bo prostota wydania idzie w parze z dużą wartością samego tekstu.

Autor dotyka tematu cudów w bardzo dogłębny sposób. Mówi czym jest cud, a czym magiczne myślenie. Odpowiada na pytania jaki związek z cudami ma świat fizyczny. Dlaczego nie warto poszukiwać cudów spektakularnych i głośnych, ale skupić się na tych największych – jak choćby Eucharystia? Dlaczego w Biblii nie pojawiają się cuda, które zaprzeczają porządkowi natury (np. mówiące drzewa, złote rybki, latające dywany)? Po co w Kościele potrzebne są charyzmaty i komu mają służyć? Jak odróżnić prawdziwy charyzmat, który jest Bożym darem, od sztuczek i oszustw, choćby samozwańczych uzdrowicieli? Dlaczego nie powinniśmy opierać swojej wiary na cudach, których doświadczamy w życiu nawet jeśli są prawdziwe?

Ojciec Janusz Pyda daje nam do ręki zarówno wiedzę teoretyczną, jak i wskazówki do zastosowania w praktyce, w codziennym życiu chrześcijańskim. Obie te przestrzenie są uporządkowaniem rzeczywistości, nazwaniem jej bardzo szczegółowo, choć zrozumiale dla laika. Zarówno dla tych, którzy jakiś cudów doświadczyli oraz dla tych, którzy pragną ich w swoim życiu. Autor chce podprowadzić czytelnika w stronę postawy otwartości, ale z dużą dozą mądrego rozeznawania i poszukiwania bardziej Boga niż tego, co On może nam dać. Ta książka miała na celu:

wiarę w cuda uchronić przed wypaczeniem, a doświadczenie cudu przekuć na wiarę w Boga i zaufanie Bogu. (str. 131)

W moim odczuciu udało się to autorowi w 100 procentach!

Publikacja kończy się obszerną bibliografią oraz spisem polecanych lektur, co we mnie – jako autorce tekstów wszelakich, jak i zwykłemu czytelnikowi – wzbudziło dodatkową dawkę zaufania i podziwu dla autora, któremu w temat cudu udało się wejść bardzo głęboko i profesjonalnie.

Polecam tę lekturę osobom, które zastanawiają się czym są cuda, czy one mają miejsce w świecie i jaki jest ich związek z prawami natury. Przede wszystkim jednak polecam ją katolikom, którzy do tematu cudów chcieliby podejść głębiej nie tylko na poziomie intelektu, ale także duchowości. Ta książka, mimo że podaje wiele informacji teoretycznych, prowadzi w głąb serca, pokazuje takie jego zakamarki, które być może potrzebują troski i wewnętrznego poukładania na nowo. Publikacja choć mała i wyglądająca niepozornie, daje nam ogromne spektrum możliwości. Obyśmy umieli z nich dobrze skorzystać!

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za kolejną, bardzo cenną lekturę!

Tytuł Cuda
Autor Janusz Pyda OP
Liczba stron 144
Wydawnictwo W drodze
https://wdrodze.pl/produkt/cuda/


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi