„Siedem tajemnic. O sakramentach” Tomasz Grabowski OP oraz ks. Krzysztof Porosło

Jaki jest poziom wiedzy katolika o sakramentach? Czy nie zatrzymał się czasem na etapie przygotowań do komunii, a w przypadków szczęśliwców, do bierzmowania? Co warto wiedzieć o sakramentach, by nie tylko posiadać o nich jako takie pojęcie, ale umieć żyć nimi w codzienności?

Wydawnictwo W drodze wypuściło na katolicki rynek wydawniczy kolejną bardzo cenną publikację, która powstała na bazie wygłoszonych katechez Siedem tajemnic, rekolekcji Mysterium fascinans oraz serii Cud cudów opublikowanej na dominikanie.pl.

Dostajemy do ręki książkę wydaną w formie dwugłosu – o. Tomasza Grabowskiego OP oraz ks. Krzysztofa Porosło. Nie jest to wywiad, nawet nie typowy dialog, choć autorzy świetnie się uzupełniają.

Siedem sakramentów, każdemu z nich poświęcono osobny rozdział. Lektura niezwykle wnikliwa – począwszy od historii i znaczenia danego sakramentu w takiej formie, w jakiej możemy doświadczyć go dziś; po praktyczny opis jego przebiegu i refleksje autorów nad ich codziennym znaczeniem w życiu wierzących.

Jedyne czego się spodziewałam i tego nie znalazłam podczas lektury, to emocjonalne interpretacje wokół sporów i różnic w postrzeganiu sakramentów w Kościele – co uważam za plus publikacji, bo autorzy nie skupili się na budzeniu sensacji, ale na faktach i nauczaniu Magisterium Kościoła. Z drugiej strony jednak mówią tak, że trafiają czasem w takie nie do końca uzdrowione czy świadome zakamarki serca…

Pan Bóg, kiedy działa przez sakramenty, odpowiada na te konkretne sytuacje. Łaska nie jest garścią cukierków rzuconych na salę – kto złapie, ten będzie miał. Nie, Pan Bóg nie ofiaruje łaski na chybił trafił. On działa bardzo konkretnie. Str. 24

Podczas lektury poruszały mnie fragmenty, gdzie autorzy pokazywali jak działa w życiu wierzącego dany sakrament. Urzekło mnie sformułowanie, że zapełnia pustkę w człowieku. Analiza autorów ukazuje takie właśnie oblicze sakramentów – jako działanie kochającego Boga w różnych płaszczyznach naszego życia.

Czytelnik dostaje sporo informacji, czysto teoretycznych i praktycznych. Dostaje też garść inspiracji – choćby w odniesieniu do wewnętrznej postawy podczas Eucharystii czy w sakramencie spowiedzi. To wszystko zlewa się jakby w jedna całość, bardzo strawną, głęboką, wszechstronną.

Nie jestem teologiem i zazwyczaj nie zastanawiam się nad niuansami czy szczegółami (historią, znaczeniem itd.) poszczególnych gestów, znaczenia symboli itd. One nie zawsze są mi potrzebne, bo pewne rzeczy biorę po prostu na wiarę. Czy słusznie? I tak i nie.

Warto mieć podstawową wiedzę o tym w Kogo wierzymy, jak wierzymy i czym są sakramenty – skarb Kościoła Katolickiego. Ignorancją byłoby mieć na karku 40 lat i wiedzę z przygotowań do komunii. Z drugiej strony nie potrzeba znać głębokiej teologii całego Kościoła by sakramenty owocnie przyjmować i przeżywać. Warto więc sięgać po takie publikacje jak ta – proste, dotykające konkretu, ale i głębi. Idealne wyważenie tego, co rzeczywiście wiedzieć warto, na czym się skupić itd. i sfery naszego ich przeżywania.

Polecam tę lekturę wszystkim tym, którzy odczuwają pragnienie czegoś więcej. Solidne katechezy dostosowane do poziomu odbiorcy to idealna inwestycja w świadomość i rozwój duchowy katolika.

Dziękuję Wydawnictwu W drodze za egzemplarz publikacji do recenzji!

Tytuł Siedem tajemnic. O sakramentach
Autorzy Tomasz Grabowski OP oraz ks. Krzysztof Porosło
Liczba stron 272
Wydawnictwo W drodze

https://wdrodze.pl/produkt/siedem-tajemnic-o-sakramentach/


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi