„Po co nam spowiedź?” Dariusz Piórkowski SJ

Spowiedź to chyba najtrudniejszy sakrament w Kościele katolickim. Z jednej strony dlatego, że od wiernego wymaga wiary, szczerości, otwartości… Od spowiedników mądrości, delikatności, pełnej dyskrecji. Z drugiej strony to jedyny sakrament, którego nie możemy nauczyć się przez naśladownictwo. Nie wiemy jak i z czego spowiadają się inni. Czy używają formułek, jak robią rachunek sumienia, jakie nauki słyszą, jaką pokutę dostają? Nie nauczymy się owocnego przeżywania spowiedzi, patrząc na innych. Przynajmniej nie ludzie świeccy, bo prezbiterzy mają szansę spojrzeć na to szerzej, z perspektywy spowiednika.

Cieszę się więc z lektur, które w prosty, życiowy sposób przybliżają nam ten sakrament. Tak, że wiedza zdobyta przed I Komunią układa się w dorosłej głowie w zupełnie nowy sposób. Po co nam spowiedź? to bardzo dobra publikacja napisana przez o. Dariusza Piórkowskiego SJ, doświadczonego kierownika duchowego i rekolekcjonistę. To autor wielu publikacji i artykułów, bardzo aktywny na Facebooku.

Czytając tę lekturę odnosiłam wrażenie, że jezuita dotyka każdej możliwej przestrzeni. Zaczyna od tego czym w ogóle jest spowiedź, dając czytelnikowi bardzo praktyczną odpowiedź w odniesieniu do nauczania Kościoła Katolickiego. Jego definicja grzechu, bardzo mi bliska, sprawiła, że dalszą część lektury czytałam z ogromnym zaciekawieniem. Grzech – błąd, który nie powstaje nagle i z niczego.

Celem chrześcijańskiej drogi nie jest bycie „w porządku”, lecz upodobnienie się do Boga. Dopiero na tle „początku” i stworzenia możemy lepiej zrozumieć istotę grzechu – bo grzech to chybienie celu, antystworzenie, pustynia, chaos i antyrozwój. Wszystko więc, co powoduje w nas zastój, upływ życia, smutek, paraliż naszego potencjału, burzenie i niszczenie, jest grzechem w ścisłym sensie. Str.37

Autor tłumaczy jak rodzi się grzech w naszym życiu, pokazując magiczne myślenie o demonach i ich sile. Bardzo poruszało mnie to, że sakrament spowiedzi mocno łączy z wdzięcznością praktykowaną w codziennym życiu. Opisuje różnice między grzechem śmiertelnym, a powszednim, dzieląc je również na te cielesne i duchowe. Odnosząc się do swojej praktyki spowiednika, mówi wprost, że często grzech widzimy tam, gdzie występują silne doznania emocjonalne, a nie tam, gdzie rzeczywiście on jest. Dotyka też tematu sumienia – jego badania i tego co o sumieniu mówi nam nauczanie Kościoła. W bardzo prosty, ludzki i przekonywujący sposób mówi o tym czym jest żal za grzechy, konfrontując go z „neurotyczną winą”, która nie prowadzi do miłosierdzia, ale do samobiczowania. Odpowiada również na pytanie o to jak często się spowiadać.

Ta lektura odnosi się bardzo mocno do sfery sacrum. Tłumaczy pewne niuanse związane z sakramentem, opierając się na nauczaniu Kościoła. Dotyka też bardzo przyziemnych dylematów wśród katolików – choćby dlaczego mamy spowiadać się przed księdzem, czy nie można bezpośrednio Bogu i co zrobić, gdy spowiednik zrani mnie w konfesjonale? Co zrobić w sytuacji, gdy wracamy do konfesjonału nieustannie z tym samym zestawem win? Jak się mają do spowiedzi uzależnienia i nawyki? Czy spowiedź nie jest zaprzeczeniem nauki, choćby psychologii i czy psychoterapia nie jest nam bardziej potrzebna niż sakrament?

Spojrzenie autora bardzo mnie przekonało. Pisze prosto, choć wiele razy cytuje Katechizm Kościoła Katolickiego. Jego rozważania są wyważone i bardzo głęboko sięgające poruszanych zagadnień. Podczas lektury odnosiłam wrażenie, że za chwilę dostanę odpowiedź na pytania, które się we mnie pojawiają. I rzeczywiście tak było…

Polecam tę lekturę wszystkim tym, którzy czują, że nie do końca rozumieją sens spowiedzi bądź nie odnajdują się w tym sakramencie. Zachęcam do lektury również przekonanych, by to co widzą, wiedzą i odczuwają – ubrać w dobrze dobrane słowa, dla samego siebie i dla innych, którzy być może zadadzą nam kiedyś pytanie, na które nie będziemy potrafili odpowiedzieć. Ta książka jest dla mnie perełką w temacie spowiedzi, będę ją pewnie polecać jeszcze nie raz…

Tytuł Po co nam spowiedź?
Autor Dariusz Piórkowski SJ
Liczba stron 240
Wydawnictwo WAM

https://wydawnictwowam.pl/prod.po-co-nam-spowiedz.33485.htm?sku=76202


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi