Lęki u mam. Jak matki mogą zmienić swój niepokój w siłę

Matczyne lęki. Te niepozorne codzienne i te, które odbierają możliwość normalnego funkcjonowania… To, co dla jednych wydaje się być codziennym trudem, dla innych jest poprzeczką nie do przeskoczenia. Jak radzić sobie z lękiem, gdy ten obezwładnia i niszczy codzienność?

Jakiś czas temu znalazłam kilka cennych wskazówek w książce Lęki u mam. Jak matki mogą zmienić swój niepokój w siłę, autorstwa dr Jodi Richardson.

Przyznaję, że z dużą rezerwą podchodzę do poradników tego typu, tym bardziej, że sama wiedzę czerpię z książek naukowych. Czasem jednak trafi się jakaś perełka i choć tę książkę nie do końca nazwałabym perłą, to ma w sobie wiele cennych myśli, inspiracji i historii.

Książka jest bardzo rozpięta tematycznie. Autorka dotyka tematów fundamentalnych, m.in. czym jest lęk i jak go rozpoznać oraz jak nie pomylić go z czymś innym. Jakie są rodzaje lęku? Opowiada o problemach matki w okresie ciąży i na początku macierzyństwa. Odnosząc się do własnego doświadczenia, pisze jak sama radziła sobie ze zmartwieniami i myślami, które napędzały jej lęki. Pokazuje jak lęk przenika codzienność mamy i co można zrobić by wzmocnić się na drodze codzienności. Opowiada jak duży wpływ na codzienność mają rzeczy najprostsze – ruch, ćwiczenia fizyczne, regularne wysypianie się czy odpowiedni dobór diety. Pokazuje też rzecz najcenniejszą – że nigdy nie jesteśmy pozostawione same sobie i wokół nas są środki i ludzie, po to by nas wesprzeć. Bardzo szczerze opowiada o tym jaki wpływ ma lęk kobiety na jej życiowego partnera (do którego kieruje też osobny rozdział książki) oraz ten matki na dziecko.

To, co mnie w tej publikacji przekonało najmocniej to DOŚWIADCZENIE. Autorka sama zmaga się z lękiem, bardzo wnikliwie weszła w temat, pierwotnie by pomóc samej sobie. Opowiada co i jak przebiegało w jej historii, jak udało jej się pokonywać kolejne przeszkody, a w tym wszystkim jest niezwykle bezpośrednia i szczera, co powoduje, że staje się bliska i wiarygodna.

Nie wszystkie rady autorki uważam za celne, ale sama nie zmagam się z zaburzeniami lękowymi, więc moja ocena może być nietrafiona. Autorka jest osobą niepraktykującą, więc w dużej mierze brakowało mi tutaj odniesień do wiary, która mnie samą bardzo wzmacnia w sytuacjach granicznych.

Ogromnym atutem publikacji jest prostota, w której autorka przekazuje treści trudne, ważne i w jakiś sposób bezcenne. Mimo, że używa czasem terminów medycznych i ściśle związanych z psychiatrią, osoba nie mająca wykształcenia kierunkowego bez problemu poradzi sobie z tą formą, bo autorka podaje ją w bardzo przystępny sposób.

Jeśli jesteś osobą, która nie rozumie swoich lęków, albo nie wiesz gdzie i jak szukać wsparcia, choćby tego najprostszego, bardzo polecam tę publikację! To, co we mnie zostało po lekturze, to poczucie, że mamy w zasięgu ręki wiele narzędzi – od samowiedzy do fachowego wsparcia, a nie zawsze wiemy, że można i że warto z nich korzystać. Ta publikacja jest idealnym wsparciem na początku drogi, ale też podporą jeśli jesteś w tej drodze już od lat. Nic nie wzmacnia tak, jak czyjaś pomocna dłoń i ktoś kto rozumie, co przeżywamy, bo sam doświadczył czegoś podobnego. Polecam tę lekturę, obojętnie na jakim etapie jesteś…

Dziękuję Wydawnictwu eSPe za egzemplarz książki i podjęcie tej trudnej (i ważnej!) tematyki!

Tytuł Lęki u mam. Jak matki mogą zmienić swój niepokój w siłę
Autorka Jodi Richardson
Liczba stron 288
Wydawnictwo eSPe
https://boskieksiazki.pl/pl/p/Leki-u-mam.-Jak-matki-moga-zmienic-swoj-niepokoj-w-sile/1193


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi