Moi synowie uwielbiają czytać opowieści o dzieciach, które są podobne do nich. O ich przygodach, troskach, wygłupach. Lubimy czytać takie historie na dobranoc, dzielić się wrażeniami po lekturze i tym, jak sami zachowalibyśmy się w danej sytuacji.
Jakiś czas temu trafiły w nasze ręce „Opowiastki familijne”, wydane nakładem Domu Wydawniczego Rafael. Sama autorka pisze o nich tak:
Seria książeczek „Opowiastki familijne” to Wasze historie… Wasze kłopoty, ale także Wasze radości. W trudniejszych chwilach podszepną Wam, co zrobić, by wybrać drogę dobra i uczciwości. W każdej książeczce znajdziecie historię opowiadającą przygodę kogoś takiego jak Wy i w każdej znajdzie się ciekawe rozwiązanie problemów, które zdarzają się w prawdziwym życiu.
„Problemy” – właśnie to wyróżnia te publikacje z całej sterty bajek o niczym. Beata Andrzejczuk pokazuje „zwykłe” dziecięce przygody, przemycając przy tym świat wartości, dziecięcego bólu i krzywdy. Zaskoczyła mnie tym, szczególnie dwiema publikacjami…
Mamusiu, nie złość się! to opowieść o Natalce, która bardzo się stara. Mimo to jej mama jest z niej nieustannie niezadowolona. Chowa na dno szafy figurki, które dziewczynka dzielnie lepi dla niej z gliny, dając dziecku do zrozumienia, że nie mają dla niej wartości… Wszystko zmienia się w momencie, gdy dziewczynka znika… Mądra, mocna opowieść – niczym żywy rachunek sumienia dla nas, rodziców. Koniec lektury to idealny moment na to by porozmawiać z dziećmi o tym, dlaczego są dla nas ważne…
https://rafael.pl/pl/p/Mamusiu%2C-nie-zlosc-sie/1441
O Ani, której nie wolno się brudzić to kolejna opowieść, która nas rodziców, stawia w prawdzie. Czy pozwalamy dzieciom na to by po prostu były dziećmi – by się swobodnie bawiły, brudziły, ubierały wygodnie, a nie jak maskotki, które mają być naszą ozdobą? Dwie koleżanki – Agatka i Ania, które mają zupełnie różne doświadczenia, ale dzięki mądrości małej Agatki, mama jej przyjaciółki w pewnym momencie zrozumie jak bardzo krzywdzi swoją córkę. Mój syn był oburzony zachowaniem mamy Ani, ale z drugiej strony stwierdził, że chciałby być dla innych takim przyjacielem jak Agatka. I to jest najpiękniejsza puenta tej opowieści.
https://rafael.pl/pl/p/O-Ani%2C-ktorej-nie-wolno-sie-brudzic/1440
Imieniny Mamusi to zabawna opowiastka o tym, jak dzieci szykowały mamie niespodziankę. Były laurki, kwiaty i zupa. Niezwykła w smaku. Dlaczego? Nie powiem! Śmieszna opowiastka, pokazująca dzieci, które bardzo chciały sprawić mamie dużo radości. Mnie samej bardzo spodobała się ta historia, moim dzieciom również!
https://rafael.pl/pl/p/Imieniny-Mamusi/1439
Krzyś chce mieć psa – gdy mój mąż zobaczył tę publikację, stwierdził, że czytanie jej to strzał w kolano, bo nasze dzieci od dawna proszą o pieska, a my z różnych względów się na to nie zgadzamy. Opowieść okazała się jednak być nam ogromnym wsparciem! Krzyś, który namawia rodziców do kupna zwierzaka, dostaje najpierw do opieki pupila sąsiadów. Nagle dziecko dostrzega, że pies to nie zabawka – trzeba go regularnie wyprowadzać, pilnować, płacić za to co zwierzak zniszczy. Bardzo pouczająca i mądra lektura.
https://rafael.pl/pl/p/Krzys-chce-miec-psa/1438
Gabrysia szuka przyjaciela to opowieść o samotności i szukaniu mądrych przyjaźni. Kto i kiedy okazuje się być prawdziwym przyjacielem? Komu na nas zależy, a kiedy jesteśmy wykorzystywani przez rówieśników? Autorka w prosty sposób przekazała tutaj sens przyjaźni i tego, czym warto kierować się w relacjach. To moja ulubiona opowieść z tej serii, ma niezwykle proste, ale zarazem głębokie przesłanie!
https://rafael.pl/pl/p/Gabrysia-szuka-przyjaciela/1437
Trzy życzenia dla Bartka to z pozoru trudna i smutna opowieść, gdyż Bartek jest chłopcem niepełnosprawnym, poruszającym się na wózku. Spędza wakacje u dziadków, razem z dwiema kuzynkami. Jedna okaże mu się wsparciem, druga wręcz przeciwnie. Pokazanie kontrastu tych dwóch postaw uważam za ogromny atut tej publikacji! Matylda bawiąc się z Bartkiem, tradycyjnie – jak co wakacje – wypowiada swoje życzenia. To, jakie będą pragnienia dziewczynki, okaże się być sednem tej opowieści. Bardzo mądra, wartościowa i pouczająca historia.
https://rafael.pl/pl/p/Trzy-zyczenia-dla-Bartka/1436
Warto czytać naszym dzieciom książki, które zarówno bawią jak i uczą. Te publikacje uważam za perełki! Proste, tanie, z piękną szatą graficzną. Polecam Wam i Waszym dzieciom, już od wieku przedszkolnego.
Dom Wydawniczy Rafael – dziękuję za egzemplarze tych publikacji, czekamy na kolejne części tej serii 🙂
JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY:
- pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
- zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
- dołączysz do mnie na Instagramie
- zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com






