Szarbel i Dolindo okiem dziecka

Jak opowiedzieć dzieciom historie znanych świętych? Co jeśli ich droga była trudna i bolesna? Czy można zachęcić najmłodszych czytelników do poznawania historii ludzi żyjących wiele lat temu, tak by mogli dziś inspirować się ich przykładem?

Jakiś czas temu trafiły do nas dwie publikacje, które pokazują, że można robić to w sposób prosty, niepomijający trudnych zdarzeń, ale dających wiele nadziei i inspiracji!


Tajemniczy święty z dalekiego Libanu – św. Szarbel

Beata Cechowska-Atay

https://www.wydawnictwo-unitas.pl/tajemniczy-swiety-z-dalekiego-libanu-sw-szarbel-oprawa-twarda.html

Gdy zaczęliśmy z synami tę lekturę, wciągnęła nas tak, że przeczytaliśmy połowę za jednym podejściem. Jakże byłam zawiedziona, gdy mój mąż doczytał z chłopcami drugą część, bym ja mogła spokojnie porozmawiać w drugim pokoju! Nic straconego, doczytałam później sama! Dzieci są tą opowieścią zachwycone. Gdy pytałam męża o wrażenia, mówił jak nakręcony „ależ Szarbel jest niezwykły”. Widziałam jak mocno wpłynęła na nas wszystkich ta opowieść…


Mały pajączek spotyka o.Szarbela (jeszcze jako małego chłopca), później towarzyszy mu w codziennym życiu. Opowiada co widzi, czuje, co się wokół świętego Szarbela dzieje. Pojawienie się pajączka jako jednej z postaci sprawia, że dzieci słuchały tej opowieści bardzo uważnie. Moim zdaniem to bardzo dobry sposób na przekaz kierowany do najmłodszych.

Więcej możesz zobaczyć tutaj https://www.instagram.com/p/Cr0GCWLIP7M/


Niezwykła historia księdza Dolindo

Beata Cechowska-Atay

https://www.wydawnictwo-unitas.pl/niezwykla-historia-ksiedza-dolindo.html

Opowieść tej samej autorki, z tej samej serii, choć napisana jest zupełnie inaczej.

Nie pojawia się tutaj „bajkowa” postać – jak pajączek u Szarbela – narracja przypomina bardziej typową biografię, choć nadal pisana jest bardzo przystępnym dla dziecka językiem. Autorka ze szczegółami opisuje dzieciństwo o.Dolindo i okrucieństwo jego ojca, co nieco wstrząsnęło moimi synami, ale… zrodziła się z tego bardzo dobra i szczera rozmowa o przemocy i o tym, jak możemy na nią reagować!

W tej opowieści pojawiają się też wskazówki i pytania do refleksji, których w drugiej publikacji nie ma. Przyznaję – pomijałam te pytania podczas lektury, chciałam skupić się bardziej na przekazaniu historii.

Mój młodszy syn zabrał tę książkę do swojego pokoju i bardzo często zagląda do modlitwy zawierzenia, która znajduje się na końcu publikacji. Tak bardzo pociągnęła i zachwyciła go postać o.Dolindo!

Obie historie są niezwykle… Opowiadają o prawdziwym życiu, które nie zawsze jest łatwe, ale jednocześnie nie zostawiają małego czytelnika z bólem i beznadzieją. Wskazują gdzie warto udać się po pomoc. Pokazują ile sił płynie z relacji z Bogiem w sposób prosty i bardzo przekonywujący.

Obie książki idealnie są dla małego odbiorcy (moi 7 i 10 latkowie wszystko przyjęli i zrozumieli bez problemu). Piękna szata graficzna, dobrej jakości papier. Książki idealne na prezent, choć my czytamy bez okazji i pewnie jeszcze nie raz wrócimy do tych opowieści.

Dziękujemy Wydawnictwu Unitas za egzemplarze publikacji do recenzji!


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi