Niewidzialny. O Duchu Świętym, który działa w życiu człowieka

Od jakiegoś czasu staram się omijać współcześnie napisane książki o Duchu Świętym. Nawet jeśli autorami są osoby duchowne, często skupiają się oni na infantylnym spojrzeniu, w którym nie ma miejsca na dojrzałą duchowość, ale jest kierowanie uwagi na „cudowności”, budzenie sensacji czy patrzenie na dary, zamiast na Dawcę.

Gdy otrzymałam z Wydawnictwa eSPe propozycję recenzji książki o Duchu Świętym, chwilę się zawahałam. Wiedziałam, że w tym wydawnictwie nie dostanę pseudokatolickiego bubla i jakże cieszę się, że sięgnęłam po tę lekturę!

Niewidzialny. O Duchu Świętym, który działa w życiu człowieka autorstwa o. Celestyna Cebuli OFM to publikacja, która opowiada o działaniu Boga w życiu wierzących w sposób, który bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Nie jest lekturą głaszczącą po głowie i zachęcającą do tanecznych wygibasów w kościołach, ani wymuszającą na Duchu Świętym Jego dary. Jest głębokim, katolikiem spojrzeniem, które demaskuje w jakiś sposób nasze błędne sposoby patrzenia i myślenia oraz kieruje nas na to, co znajdujemy w Piśmie Świętym i nauczaniu Kościoła.

Bardzo podobało mi się spojrzenie zakonnika na życie duchowe jako na drogę, na której niewiele można przewidzieć, a to niejednokrotnie może budzić zdziwienie i lęk. Pokazanie tej drogi wyszło autorowi świetnie! Stara się uzmysłowić czytelnikowi, że np. moment zesłania Ducha Świętego nie jest końcem, ale początkiem drogi. Pokazuje jakie trudności i błędne sposoby myślenia mogą zdarzyć się każdemu z nas. Przedstawia Ducha Świętego jako Osobę, która przychodzi ze swoimi darami, zmieniając naszą rzeczywistość, ale ta zmiana nie jest po to, by zamknąć ją w słoiku, ale po to by ruszyć dalej – do innych.

Co by się stało, gdyby apostołowie w dniu Pięćdziesiątnicy rozeszli się do swoich domów, ukontentowani darem, który otrzymali? Tymczasem Duch nie przyszedł do uczniów jako końcowa nagroda, ale raczej po to, by otworzyć całkowicie nowy rozdział w ich życiu. Str. 34

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, autor używa bardzo przystępnego języka. Niczego jednak ani nie upraszcza ani nie infantylizuje, ale stawia przed odbiorcą dobrze postawioną poprzeczkę. Przy okazji „przemyca” podstawowe prawdy duchowe, które choć – z pozoru dobrze znane – są tak często nie zauważane przez nas w pędzie codzienności.

Poznanie prawdy o Duchu, który napełnia, pociąga za sobą bardzo praktyczne pytanie: czego jestem pełny? Serce każdego człowieka jest jak naczynie, do którego można coś wlać. To naczynie nie znosi pustki; intuicyjnie dąży do tego, żeby być czymś wypełnione. Czym sycę moje serce? Święty Paweł mówi: „nie upijajcie się winem, w którym jest rozwiązłość, ale dawajcie się napełniać w Duchu” (Ef 5, 18). Jeśli swojej wewnętrznej pustki nie zapełnisz prawdą o miłości Boga, która wyzwala, w jej miejsce wejdą różnorakie „znieczulacze” czy bożki, które ostatecznie cię zniewolą i – wciągając w kolejne grzechy – zniszczą twoją duszę. Jeśli jedynie wypędzisz złego ducha, wymieciesz i przyozdobisz swoje wnętrze, a nie napełnisz go Duchem Świętym, twój stan szybko stanie się gorszy niż poprzednio (por. Mt 12, 43-45). Tam, dokąd nie zaprosisz Ducha Świętego, wślizgnie się Zły. Str. 122

Zachęcam do lektury tej książki. Świetnie sprawdzi się z kubkiem kawy, na balkonie. Ta lektura daje wytchnienie i jednocześnie pokazuje ścieżkę ku dojrzałej relacji z Duchem Świętym, a przecież na tym nam najbardziej zależy, prawda?

Dziękuję Wydawnictwu eSPe za egzemplarz książki!

Tytuł Niewidzialny. O Duchu Świętym, który działa w życiu człowieka
Autor o. Celestyn Cebula OFM
Wydawnictwo eSPe

https://boskieksiazki.pl/pl/p/Niewidzialny.-O-Duchu-Swietym%2C-ktory-dziala-w-zyciu-czlowieka/1262


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi