„Pokój z widokiem na miłość” Ewa Ciwińska – Roszak

Czekałam na tę powieść… Nowa seria w Wydawnictwie eSPe, Czułe historie, zapowiadała się być kojąca, dodająca sił i otuchy. Choć zapowiedź pierwszej powieści w tej serii nie wyglądała sielankowo, moja ciekawość była ogromna.

Pokój z widokiem na miłość Ewy Ciwińskiej – Roszak okazała się być perełką i jeśli kolejne powieści z serii będą choć w połowie tak czułe, czułością głęboką i nie infantylną, to chcę je wszystkie!

Autorka stawia przed nami kilkoro bohaterów. Każdy inny, z równie poplątaną historią. Zuzanna, która obwinia się o śmierć męża to młoda dziewczyna, która straciła sens życia. Idzie za sugestią przyjaciółki i rzuca wszystko, wyjeżdża nad morze i tam zaczyna opiekować się starszą, bardzo schorowaną kobietą. Jest też on – Marek – młody wdowiec z dwójką niesfornych bliźniaków, których mama zmarła zaraz po porodzie. Ich drogi się stykają, ale nie… Nie ma tu słodkich spojrzeń, infantylnych dialogów i happy endu. Spotykają się w swoim bólu, na bardzo intymnym i głębokim poziomie, co autorka świetnie oddaje pokazując każde ich spotkanie.

Poznajemy też naszą starszą bohaterkę, podopieczną Zuzanny. Postać niezwykłą, choć przyczepiłabym się tu trochę do autorki, że dialogi z jej udziałem czasem są zbyt poważne, jakby sztuczne. Może rzeczywiście taka była ta starsza, samotna i schorowana kobieta? Być może…

Nie będę zdradzać fabuły, bo mimo, że jest prosta, to kryje za sobą masę znaczeń i głębi. Poruszały mnie dialogi bohaterów i to jak Ewa Ciwińska – Roszak zagląda w ich serca. Dotykało mnie to, jak można pokazać ludzki ból, nie ciągnąc czytelnika w odmęty smutku, ale ucząc empatii, spojrzenia głębiej, w całkowitej szczerości. Ta opowieść zdecydowanie jest „czułą historią”, choć ona nie rozczula, ona uczy życia. Łapania ulotnych chwil, które mogą się nie powtórzyć. Dostrzegania pomocnej dłoni, która wyciągnięta jest w naszą stronę.

Mimo, że książka ukazała się w wydawnictwie katolickim, nie ma tu ani grama wzmianki o Bogu – można ją więc polecić tym, którzy takich wzmianek nie lubią i reagują na nie alergicznie. Nie ma tutaj też gorącego romansu, choć czułości w tej opowieści nie brakuje. Zwyczajnie książka sama w sobie jest piękną i dojrzałą opowieścią, ze zdziwieniem przyjmuję więc fakt, że to debiut autorki. Chylę czoła! Polecam każdemu, kto lubi słuchać czyiś opowieści. Ta książka opowiada. Czule, głęboko, szczerze.

Dziękuję Wydawnictwu eSPe za egzemplarz książki!

Tytuł Pokój z widokiem na miłość
Autorka Ewa Ciwińska – Roszak
Wydawnictwo eSPe

https://boskieksiazki.pl/pl/p/Pokoj-z-widokiem-na-milosc/1270


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi