„Holy Game” ks. Sebastian Picur z młodzieżą

Co jakiś czas trafiają do mnie pytania o lektury dla nastolatków. Przyznaję, że słabo znam literaturę młodzieżową i raczej z tej gorszej strony, gdy znajomi opowiadają jakie mało budujące treści pojawiają się w książkach dla ich starszaków. Ostatnio jednak sięgnęłam po publikację proponowaną nastolatkom, bardziej ze względu na autora i wydawnictwo. Czytaliśmy ją wspólnie z 10 letnim synem i oboje przepadliśmy!

Mowa o lekturze Holy Game, autorstwa znanego z TikToka ks. Sebastiana Picura i Gosi, Julki, Piotrka, Tobiasza i Kamila, bo to dzieło ma wielu autorów. Ksiądz Sebastian wraz z grupką młodzieży uchylili nam w ciekawy sposób kawałek życia nastolatków. Życia pełnego trosk, bólu, niezrozumienia, izolacji, zamknięcia swojej codzienności w grach komputerowych.

Poznajemy Inez i jej młodszą siostrę, którą nastolatka musi się opiekować pod nieobecność rodziców. Ta nieobecność ma wiele twarzy – jest samotnym wypoczynkiem, bez dzieci – ale jest też momentem, gdy Inez ma urodziny, o czym jej rodzice chyba nie bardzo pamiętają… W dziewczynie rodzi to gorycz, ból, złość…

Nie będę zdradzała fabuły. Powiem tylko, że uczucia kotłujące się w tej rodzinie sięgają czasem takich wyżyn, że czytałam kolejne dialogi z pytaniem „jak oni się dogadają, gdy tak bardzo nie potrafią – albo nie chcą – zrozumieć siebie?”. Inez podejmuje kilka błędnych decyzji, ulega wypadkowi, zostaje uziemiona na wiele tygodni w domu. Siada więc przed komputerem, a tam poznaje tajemniczego kolegę. Kim on jest, jak wpłynie na dziewczynę, jej patrzenie na świat i ludzi?

Ta książka uczy dialogu. Pokazuje jak ważne jest zrozumienie i miłość. Przekazuje wartości, o które warto walczyć, nawet jeśli czujemy, że to trudne i bez sensu. Unaocznia, że przyjaźń to nie tylko wspólne imprezowanie. Mówi o Bogu, choć w sposób bardzo subtelny i nienachlany. A to wszystko nie wprost, ale gdzieś pomiędzy jednym a drugim dialogiem. Pośrodku kolejnych zdarzeń i zbierania ich konsekwencji, często bardzo trudnych.

Jeśli szukasz ciekawej, niebanalnej, ładnie i ciekawie wydanej publikacji dla swojego nastolatka – podsuń mu tę książkę. Mnie zachwyciła, choć nie sięgam na co dzień po taką literaturę. Niebanalna opowieść, życiowe dylematy, a to wszystko ubrane w wartości, o które warto walczyć. I to w taki sposób, że można tę książkę podsunąć dziecku, które jest daleko od Kościoła, czuje się samotne, zagubione, niezrozumiane. Ta książka to perełka, warto po nią sięgnąć…

Tytuł Holy Game
Autorzy ks. Sebastian Picur z młodzieżą
Dom Wydawniczy Rafael dziękuję Wam za egzemplarz książki!

https://rafael.pl/pl/p/HOLY-GAME/1616


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi