Święci „psychologowie”

W trakcie studiów odbyłam wiele godzin zajęć z psychologii. To była i jest dziedzina, która mnie fascynuje i pociąga, pozwala lepiej zrozumieć samą siebie i drugiego człowieka. Gdy zobaczyłam więc zapowiedź Wydawnictwa W drodze, szczerze się uśmiechnęłam.

Święci „psychologowie”, czyli kto? Nie mamy (chyba!) żadnego oficjalnie uznanego świętego, który pracowałby jako terapeuta, albo przynajmniej jako absolwent studiów psychologicznych. O kim więc mowa?

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy. To o nich autorka – Isabelle Pretre – mówi jako o osobach, które swoim życiem i nauczaniem miały na nią mocno terapeutyczny wpływ. Czy to jednak nie jest spojrzenie mocno naciągające rzeczywistość?

Autorka to filozof i psycholog.  Wiedzę psychologiczną posiada sporą, można się o tym przekonać już po lekturze pierwszego rozdziału. Nie serwuje jednak czytelnikom psychologicznego języka, zanudzając opowieściami o meandrach ludzkiej psychiki. Nie daje nam też standardowego żywota świętych, choć w jakiś sposób przemyca nam w swoich opowieściach sylwetki wspomnianych postaci.

Isabelle Pretre opowiada nam historię swojego życia, w której pojawili się święci i ci, którzy żyją ich charyzmatem. Pokazuje jak spotkanie z „synami i córkami duchowymi” tych osób odmieniło jej życie – nie tylko na poziomie ducha, ale i psychiki. Ukazuje przy tym, że zdrowo przeżyta duchowość, prowadzi do zdrowia psychicznego (bądź jest dla niego niezwykle cennym oparciem).

Niczego nie narzuca, nie pokazuje jedynie słusznej drogi. Opowiada. O sobie, życiu, o tym co buduje zdrowo przeżywaną codzienność i jak wiele nauczyła się od naszych świętych. Niby tak dobrze znanych, czasem aż do znudzenia. Tutaj jednak nie ma nudy. Jest prawdziwe, głębokie i uzdrawiające spotkanie, które autorka pokazuje nam w sposób prosty i szczery.

Ta publikacja mnie zaskoczyła. Ujęła głęboko, dotknęła takich zakamarków mojego serca, o których istnieniu zapomniałam. Pokazała świętych w zupełnie nowy sposób, choć to nie jest książka o postaciach żyjących lata temu, to opowieść o relacjach. Tych najgłębszych, za którymi niejednokrotnie tęsknimy latami, bo nie potrafimy dostrzec tego, co jest w naszym zasięgu. Relacjach, w których wystarczy czasem jedno spotkanie, spojrzenie pełne empatii, a nasza codzienność nabiera innych barw, nowego biegu. To bardzo czułe spotkania – serce przy sercu. To, w jaki sposób autorka zwraca się do świętych było dla mnie nie tyle modlitwą, co spotkaniem z najbliższym przyjacielem. Ujęła mnie, poruszyła, wzmocniła. Jej szczerość i prawda ukazana z pozornie niemożliwych do nawiązania relacjach sprawia, że moje spojrzenie na świętość się poszerza.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu W drodze za tę książkę. Jest niezwykła, wyjątkowa, uzdrawiająca. Bardzo polecam jej lekturę każdemu, kto pragnie w życiu głębokich spotkań – nie tylko ze świętymi.

Tytuł Święci „psychologowie”
Autorka Isabelle Pretre
Wydawnictwo W drodze

https://wdrodze.pl/produkt/swieci-psychologowie/


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

One Reply to “Święci „psychologowie””

  1. Psycholog pisze:

    Przepieknie zachecasz do sięgnięcia po lekture. A ja zachęcam do sięgnięcia po Ewagriusza z Pontu. Mega prapsycholog. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi