„Terapeuta dusz. Kierownictwo duchowe ojca Pio”

Od jakiegoś czasu bliski staje mi się św. o. Pio. Gdy szukałam dobrych publikacji o tym świętym, wiele osób odsyłało mnie do Wydawnictwa Serafin i czuję, że to był bardzo dobry trop! Jakiś czas temu pisałam o biografii tego świętego, dziś słów kilka o tym, jak ogromną rolę w życiu wielu ludzi odgrywał jako kierownik duchowy.

Terapeuta dusz. Kierownictwo duchowe ojca Pio to nie jest książka szablonowa. Nie dostaniemy tam wypisanych w punktach duchowym zagrożeń czy wypaczeń, z cytatami o. Pio odpowiadającymi jak sobie z nimi radzić. Dostajemy do ręki opowieść. O relacjach, wierze i zaufaniu, z którego wypływały rady tego, który swoim duchowym towarzyszeniem niejednemu pomógł wyprostować życiowe ścieżki.

Ojciec Pio jest postacią niezwykłą, nie tylko dlatego, że obdarowany był szczególnymi łaskami, np. wiedział, gdy ktoś ukrywał przed nim jakąś trudną prawdę. Ten kapłan był niezwykle pokorny, przywiązany do nauczania Kościoła i otwarty na Ducha Świętego – to wszystko pomagało mu w niezwykle prosty, ale głęboki sposób towarzyszyć drugiemu człowiekowi.

Na stronach tej publikacji widzimy w jaki sposób to robił – choćby przez wymianę korespondencji. Dziś łatwiej jest nam się porozumieć, choćby przez internetowe komunikatory. Kiedyś były listy… Te Ojca Pio były niezwykle cenne, głębokie, trafiające prosto w serce. Część tych zapisków, konkretnych rad, znajdziemy też w tej publikacji – choć nie jest to jej trzon. Tu widzimy głównie to, w jaki sposób święty „dobierał” osoby, którymi duchowo kierował, jak im towarzyszył, jakie przeszkody musiał na tej drodze pokonywać i jakie owoce przynosiło jego duchowe kierownictwo. Poznajemy osobę, a jednocześnie widzimy jej sposób działania i to, jak bardzo jego otwartość na Ducha Świętego przynosiła owoce w życiu ludzi.

Żywił również głębokie przekonanie, że to nie on jest jedynym mistrzem i kierownikiem duchowym, ale przede wszystkim Duch Święty. W prowadzeniu dusz do świętości dostrzegał Jego nieocenioną pomoc, szczególnie w rozeznawaniu duchów, w analizowaniu trudnych problemów i zjawisk mistycznych, a także w harmonijnym połączeniu przejawów działania w człowieku natury i łaski. Ojciec Pio wskazywał na Ducha Świętego jako na źródło światła i siły. Widział w Nim nauczyciela wyjaśniającego prawdy wiary i dającego moc do nieustannego pokonywania trudności. Z pokorą stwierdzał, że sam nie zawsze umiał tym zadaniom sprostać. W jednym z listów przyznał: „Nie wiem, jak ustawiać dusze, które Jezus mi przysyła. Do niektórych potrzebne byłoby nadprzyrodzone światło, a ja nie mam pojęcia, czy jestem go pozbawiony, czy też nie, więc poruszam się prawie po omacku, kierując się odrobiną niejasnej i suchej wiedzy nabytej w książkach, czasem trudnym doświadczeniem, a czasem pochodzącymi z Góry przebłyskami światła”. Str.15-16

Jeśli nosisz w sobie choćby nikłe pragnienie poznania bliżej Ojca Pio, bardzo polecam tę lekturę. Oddaje nie tylko sposób jego działania, ale głęboki rys jego duchowości. Pokazuje prawdziwego człowieka, pełnego wewnętrznej walki, który jednocześnie potrafił kierować innymi duszami. Pokazuje jak może wyglądać kierownictwo duchowe i jakie przeszkody mogą się na tej drodze pojawić. Bardzo polecam tę lekturę i dziękuję Wydawnictwu Serafin za egzemplarz recenzencki!

Tytuł Terapeuta dusz. Kierownictwo duchowe ojca Pio
Autor Błażej Strzechmiński OFMCap
Wydawnictwo Serafin

https://e-serafin.pl/tarapeuta-dusz-kierownictwo-duchowe-ojca-pio-blaze,3,6806,8085


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi