„To nie są żarty, czyli rzecz o powadze spowiedzi”

Lubię czytać książki o spowiedzi, mam takich lektur na swoim czytelniczym koncie sporo… Mam też w związku z tym bardzo wysokie oczekiwania co do proponowanych treści. Czytałam ostatnio nowość od Wydawnictwa SUMUS, autorstwa o. Piotra Różańskiego SP i muszę uczciwie przyznać, że został we mnie spory niedosyt po tej lekturze.

Ojciec Piotr podchodzi do spowiedzi bardzo poważnie, co z resztą widać już w tytule publikacji. To nie są żarty, czyli rzecz o powadze spowiedzi. Niezbędnik penitenta to małe kompendium wiedzy. Napisane lekko, bardzo bezpośrednio, ale też w taki sposób, że nic nie zostaje spłycone czy zinfantylizowane. Skąd więc mój niedosyt?

Czytając tę publikację niejednokrotnie odnosiłam wrażenie, że autor skupia się na ludzkich błędach w podejściu do spowiedzi. Można stwierdzić, że skądinąd słusznie, bo gdy dostrzeżemy błędy, możemy zacząć wprowadzać zmiany. Z drugiej jednak strony, jako osoba, która korzysta regularnie, świadomie i z pełnym zaangażowaniem z sakramentu pokuty, niewiele wyniosłam z tej lektury dla siebie. Myślę, że jest idealna dla tych, którzy mają wiele wątpliwości dotyczących tego sakramentu i dla tych, którzy całkowicie go negują. Tym, którzy żyją tym sakramentem na co dzień, być może pozwoli uporządkować jakieś zakamarki, które tego potrzebują, jednak wydaje mi się, że nie jest to główna grupa docelowa właśnie dla tej książki.

o. Różański dotyka bardzo wielu tematów, co jest dużym atutem tej publikacji. Wiele rzeczy nazywa, porządkuje, unaocznia odwołując się do Magisterium Kościoła. Omawia warunki spowiedzi, unaoczniając na co warto zwrócić szczególną uwagę. Bardzo trafnie mówi o tym co to znaczy, że spowiedź powinna być szczera i dokładna. Dotyka też tematu spowiedzi generalnej. Publikacja zawiera też swoisty przewodnik po samym sposobie w jaki się spowiadamy – od formuły spowiedzi po rachunek sumienia, czy modlitwę przed i po spowiedzi. Publikacje zamyka kilkoma informacjami o odpustach.

Jeśli szukasz małego, dobrze skrojonego przewodnika – zachęcam do lektury. Jeśli szukasz czegoś, co pozwoli przeżyć ci spowiedź głębiej – ta publikacja nie do końca może spełnić twoje oczekiwania. Choć być może pozwoli dostrzec ci w czym tkwi twój brak i pragnienie czegoś więcej, bo przyznać należy, że bezpośredniość autora sprawia, że czytelnik konfrontuje się ze swoim sposobem spojrzenia, przeżywania, myślenia.

Dziękuję Wydawnictwu SUMUS za tę lekturę, bardzo potrzebną w czasach, gdy grzech przestaje być nazywany grzechem…

Tytuł To nie są żarty, czyli rzecz o powadze spowiedzi. Niezbędnik penitenta
Autor O. Piotr Różański SP
Wydawnictwo SUMUS

https://sumuswydawnictwo.pl/pl/p/To-nie-sa-zarty%2C-czyli-rzecz-o-powadze-spowiedzi-/1290


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi