„Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”

24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez Sejm RP w 2004. Niezwykłe jest dla mnie to, że tego dnia minęło również 80 lat od męczeńskiej śmierci bł. Rodziny Ulmów. Niezwykłe, bo ich świętość życia przemawia mocniej niż jakakolwiek ustawa. Przemawia, bo nie da się podważyć tego, że ich postawa była jednoznaczna.

Przez ostatnie dni czytałam biografię bł. Józefa – męża, ojca, społecznika. Człowieka wybitnego, kochającego, oddanego innym. To wyjątkowa pozycja, bo opowiadana przez jego najbliższą rodzinę, bratanka bł. Józefa…

Sporo pojawiło się ostatnimi czasy publikacji o bł. Rodzinie Ulmów. Słyszę różne zarzuty względem nich – że są mało wiarygodne, że ze zwyczajnej rodziny robi się świętych, a przecież więcej było takich rodzin w wojennych czasach. Co to za świętość – mieć tyle dzieci – gdy one żyły w ubóstwie, w małym domu. Myślę, że mimo wszystko Rodzina Ulmów była wyjątkowa i ma prawo nazywać się świętą… Cieszę się, że powstała biografia opowiadana przez bratanka, najbliższą rodzinę, bo – mimo że podobnych publikacji jest sporo – ta pokazuje coś więcej. Świętość, która wyrosła z ludzkiej normalności.

Książka powstała w oparciu o rozmowę w formie wywiadu ks. Pawła Tołpy z Jerzym Ulmą. Bardzo podobał mi się sposób w jaki ks. Paweł prowadzi tę rozmowę. Nienachalnie, pozostawiając panu Jerzemu dużą swobodę wypowiedzi, w której słyszymy wiele osobistych wspomnień. Dzięki temu, że publikacja napisana jest w formie rozmowy, nadaje ona dodatkowego, bardzo ludzkiego wydźwięku. Czułam się tak, jakbym sama słuchała bratanka bł. Józefa…

To, co bardzo mocno uderza mnie w tej książce to realizm Jerzego Ulmy. Wielu autorów koloryzuje w pewien sposób rzeczywistość. Mnie bardzo urzeka to co mówi pan Jerzy – że jego wujek z rodziną byli normalnym małżeństwem, ze swoimi troskami i problemami. Że to nie jest tak, iż z radością i w podskokach wstawali kolejną noc z rzędu do płaczących dzieci. Można by powiedzieć, że po bratanku spodziewalibyśmy się wręcz odwrotnej narracji, mnie ujmuje prawda tej opowieści. Zwyczajna, ludzka, osobista.

To idealna publikacja dla tych, którzy chcieliby zacząć poznawać bł. Ulmów, bo choć pokazuje nam głównie postać bł. Józefa, znajdziemy w niej opowieść o całej rodzinie. Zawiera też wiele informacji związanych z sytuacją gospodarczą, polityczną, społeczną w jakiej oni żyli. To małe, rzetelne kompendium wiedzy. Jeśli znasz już naszą błogosławioną Rodzinę, ta biografia może unaocznić postać Józefa z nowej perspektywy. Publikacja zawiera wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć, rysunków, dokumentów, które znajdują się w posiadaniu rodziny.

Zginęli chroniąc Żydów. Rozstrzelano małżeństwo z gromadką dzieci. To bestialstwo wojny wymieszane z heroizmem wypływającym z wiary w Boga, daje bł. Rodzinie Ulmów prawo do nazywania się świętymi. Ulmowie, módlcie się za nami, byśmy potrafili kochać aż po krzyż.

Polecam bardzo tę i inne publikacje o bł. Ulmach, wydane w Domu Wydawniczym Rafael!

Tytuł Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem
Autorzy Jerzy Ulma w rozmowie z ks. Pawłem Tołpą
Dom Wydawniczy Rafael
https://rafael.pl/OpowiescPisanaZyciem


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi