„Mama w wielkim mieście”

Mama.

Krótkie słowo, które w każdym z nas może wywoływać różne reakcje i odczucia. W jednych dumę i radość, w innych tęsknotę, jeszcze w innych ból. Czym tak naprawdę jest macierzyństwo? Czy to prawda, że kariera zawodowa kobiety kończy się w dniu porodu? Czy młode matki potrafią rozmawiać o czymś innym niż kaszki i pieluszki? Czego my, mamy, boimy się najbardziej i dlaczego często czujemy się tak bardzo samotne, mimo obecności ludzi obok?

Kilka dni temu trafiła do mnie nowa publikacja Katarzyny Olubińskiej. To zbiór wywiadów autorki z sześcioma mamami. Rozmowy przeplatane są osobistymi wspomnieniami i doświadczeniami dziennikarki: od czasu, gdy pojawiło się w niej pragnienie macierzyństwa i walka o to by udało się zajść w ciążę, po poród czy wysłanie córeczki do żłobka. Bardzo osobiste, szczere, pełne emocji wspomnienia, które pięknie dopełniły całości publikacji.

Autorka rozmawia z sześcioma różnymi mamami: Dominiką Gwit-Dunaszewską, Klaudią Halejcio, Kamilą Szczawińską, Magdaleną Lamparską, Moniką Hoffman-Piszorą i Anną Czartoryską-Niemczycką. Wydawać by się mogło, że kobiety, które widzimy w mediach wiodą życie bezproblemowe, a macierzyństwo to kolejny kwiatuszek w pięknie ułożonym bukiecie. Nic bardziej mylnego. Mimo, że rozmówczynie Olubińskiej mówią o pięknie i spełnieniu w macierzyństwie, wspominają również chwile trudne, bolesne, takie których nie pokazuje się na Instagramie…

To bardzo szczere rozmowy. Każda z nich pokazuje, jak często myślimy mylnie, że jesteśmy same – w niezrozumieniu, samotności, w skrajnym zmęczeniu po kolejnej nieprzespanej nocy. Jednak gdzieś obok są kobiety, które przeżywają podobne trudności. Mamy, które pokazują swoim życiem, że pomimo trudu i bólu, można spełniać się w macierzyństwie i często przychodzi też chwila, gdy spełniają się zawodowo, jeśli mają takie pragnienie.

Te rozmowy przesiąknięte są tęsknotą. Za miłością, zrozumieniem, odpoczynkiem. Jednak to, co najmocniej mnie w nich dotknęło, to szczerość. Nie ma tu nadmiernego narzekania, nie ma też pudrowania trudnej rzeczywistości.

To bardzo uwalniająca, dobra lektura. Jej bohaterki pokazują jak piękne może być macierzyństwo, pomimo morza trudności. Polecam tę lekturę każdej mamie. Szczególnie, gdy gdzieś w środku czuje się samotna, pogubiona i niezrozumiana. Ta lektura przynosi oddech, wolność, wsparcie. Mnie ukoiła i pozwoliła nazwać to, za czym ciągle tęsknię. Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu WAM za egzemplarz książki.

Tytuł Mama w wielkim mieście
Rozmowy Katarzyny Olubińskiej z Anną Czartoryską-Niemczycką, Dominiką Gwit-Dunaszewską, Klaudią Halejcio, Moniką Hoffman-Piszorą, Magdaleną Lamparską i Kamilą Szczawińską

Wydawnictwo WAM

https://wydawnictwowam.pl/prod.mama-w-wielkim-miescie.39062.htm?sku=86594


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi