Jak podejmować decyzje. Dokonywanie wyborów ze św. Ignacym

Gdy ktoś wypowiada przy mnie głośno słowo „duchowość”, od razu mam przed oczami świętego Ignacego Loyolę i rekolekcje ignacjańskie. Tak już mam, że przepadłam kilkanaście lat temu i ten proces wraz z upływem czasu tylko się u mnie pogłębia!

To, co ściśle wiąże się ze świętym Ignacym to reguły rozeznawania. Stworzył coś niepowtarzalnego! Mieszczą się w nich również zasady co do tego jak podejmować mądre, świadome, Boże decyzje. Między innymi o tym jest ta książka!

Kiedy pierwszy raz pokazałam ją na Instagramie wiele osób pytało: czy fajna, strawna, czy warto? Odpowiadałam: poczekaj, jestem w połowie, na razie o podejmowaniu decyzji zbyt wiele nie ma. I tak oto okazało się, że publikacja, która do mnie trafiła sięga dalej i głębiej niż wyłącznie ku tematowi podejmowania decyzji.

Duchowość ignacjańska jest nie tyle wyrafinowanym systemem duchowym, co raczej serią odkryć dotyczących życia duchowego, potwierdzonych życiowym doświadczeniem. Ignacy dostrzegał, co sprawdzało się w praktyce, a co nie. To sprawia, że jego uwagi na temat podejmowania decyzji i jego zasady rozeznawania są szczególnie cenne. Nie zostały one przez niego wymyślone, a odkryte, i to na długo przed powstaniem współczesnej psychologii, która nazwała nasze procesy wewnętrzne. Str. 42

Autorzy rozbierają duchowość ignacjańską na czynniki pierwsze. Bardzo strawnie, prosto i pociągająco. Mimo, że karmię się tą duchowością od lat, zaznaczyłam bardzo wiele fragmentów, które dotykały i inspirowały mnie w zupełnie nowy sposób.

Autorzy dzielą się z czytelnikiem historią życia św. Ignacego, pokazując jaką miała ona wpływ na kształtowanie się jego duchowości. Prowadzą nas przez wyjaśnienie czym są poruszenia, rozeznawanie, jaka jest rola uczuć, czy to co mnie osobiście mocno poruszyło – rola towarzyszenia w życiu duchowym.

Co nam pomaga, a co przeszkadza w rozeznawaniu (i czym ono w ogóle jest?)? Czy uczucia są ważne i co z nimi robić? Czym jest pocieszenie i strapienie oraz jak je rozpoznać i sobie z nimi radzić? Czym jest ignacjański rachunek sumienia i dlaczego niewiele wspólnego ma ze spowiedzią? Co to są reguły rozeznawania duchów i do czego to w ogóle służy?

Autorzy podają czytelnikowi pięć filarów rozsądnego podejmowania decyzji. Podają wiele kluczy i inspiracji, które ściśle związane są z nauczaniem ignacjańskim.

Czy ta książka jest dla wszystkich? Zdecydowanie tak! Mimo tego, że wykład z duchowości kojarzy się często z pewną nudą, ogromnym trudem, tę książkę czyta się lekko i szybko.

Być może mnie było łatwiej, bo znałam już terminologię duchowości ignacjańskiej. Być może była to jednak zasługa autorów, którzy potrafią o rzeczach skomplikowanych i trudnych opowiadać bardzo prosto i życiowo.

Mnie przekonali i polecam tę lekturę wszystkim, którzy chcieliby nie tylko nauczyć się podejmować dobre, rozważne decyzje, ale również tym, którzy pragną bardziej zrozumieć siebie. Ta książka nie daje gotowych odpowiedzi, daje jednak zestaw narzędzi do tego, by te odpowiedzi w sobie usłyszeć. Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Wam za inspirującą lekturę!

Tytuł Jak podejmować decyzje. Dokonywanie wyborów ze św. Ignacym
Autorzy Tim Hipskind SJ, Michael Sparough SJ, Jim Manney
Liczba stron 208

Wydawnictwo WAM – książkę można nabyć również w formie elektronicznej

https://wydawnictwowam.pl/prod.jak-podejmowac-decyzje.24984.htm?sku=86394


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi