„Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary”

Pamiętam pytanie od kilkuletniego syna o to czym są sakramenty, choć bardziej żywe mam w pamięci swoje uczucia – konsternacji i niemocy, bo nie potrafiłam na to pytanie prosto odpowiedzieć.

Choć wtedy jakoś wybrnęłam, to bardzo ucieszyłam się na wieść o tym, że Barbara Garczyńska napisała dla dzieci książkę właśnie o sakramentach!

Znamy tę autorkę z jej wcześniejszych publikacji Kalendarza adwentowego, Kalendarza wielkopostnego i Modlitewnika dla dzieci. Kiedy dowiedziałam się, że najnowsza publikacja to kolejne losy znanej nam już rodziny Nutów, bardzo się ucieszyłam!

Schowałam książkę przed synem, gdy do nas dotarła. Tak! Musiałam to zrobić, by móc ją obejrzeć albo zrobić jej zdjęcie, bo podejrzewałam, że Jaś łatwo jej nie odda. Nie myliłam się!

Czytaliśmy ją co wieczór – z siedmio i pięciolatkiem. Książka napisana jest tak, że oboje bardzo wiele z niej wynieśli i zrozumieli bez problemów.

Barbara Garczyńska po raz kolejny wpuściła nas do domu rodziny Nutów, choć bohaterowie są kilka lat starsi niż w poprzednich publikacjach. Teraz widzimy jak kilkuletni Paweł zazdrości starszej siostrze możliwości przyjęcia pierwszej spowiedzi i Komunii świętej.

Rodzina w sposób bardzo naturalny i prosty wprowadza dzieci w świat sakramentów – opowiadając o tym czym są, jakie mają znaczenie, jak się do nich przygotować. Wszystko językiem bardzo prostym, wplecione w opowieść tak, że moi synowie byli bardzo ciekawi co usłyszą następnym razem.

Pięknym dopełnieniem bardzo wartościowej treści są ilustracje Eweliny Jaślan – Klisik, tej samej autorki co w poprzednich publikacjach. Przyjemnie się patrzy, bardzo dobrze słucha (czyta!), lecz to co najważniejsze – dzieci w mig zaczynają rozumieć to, co tak trudno uchwycić w codzienności.

Do każdego rozdziału (sakramentu) pojawiają się też pytania, które pobudzały moje dzieci do żywej dyskusji. Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie to, że młodszy, pięcioletni syn, bardzo dużo zrozumiał z lektury – gdzieś wśród fabuły dotykającej rodzinnego życia, wychwycił sens i głębię sakramentów i potrafił nazwać czym są i czego dany sakrament dotyczy i np. kto i w jaki sposób może go przyjąć.

Polecam tę książkę każdemu rodzicowi, który ma podobną trudność do mojej – wytłumaczyć i pociągnąć dziecko w stronę sakramentów. Tak by miało szansę nie tylko dowiedzieć się czym są, ale doświadczyć też pewnej tęsknoty, która się tu pojawia – w postawie zazdrosnego Pawełka, albo umierającej Babci, która przyjmuje sakrament namaszczenia chorych.

Gratuluję autorce pomysłu i niebywałej umiejętności przekazywania rzeczy zawiłych i trudnych w taki sposób, że wszystko staje się proste i jasne!

Tytuł Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary
Autor Barbara Garczyńska
Liczba stron 72
Wydawnictwo PROMIC

https://wydawnictwo.pl/pl/p/Moc-sakramentow.-W-poszukiwaniu-skarbow-wiary/5037

 


Zapraszam
urbanska.madzia@gmail.com
Facebook
Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi