Jak wytłumaczyć Dziesięć Przykazań Bożych dziecku?

Jak wytłumaczyć dziecku znaczenie i sens Dziesięciu Przykazań Bożych, tak by nie wyszła z tego nudna i niezrozumiała katecheza, ale prosty i życiowy przekaz? Mnie z dużą pomocą przyszła po raz kolejny Barbara Garczyńska.

W 2019 roku trafił do nas Kalendarz Adwentowy autorki, później Kalendarz Wielkopostny, Modlitewnik dla dzieci i publikacja Moc sakramentów. W poszukiwaniu skarbów wiary. Wiedziałam więc czego mogę się spodziewać i po raz kolejny się nie zawiodłam!

Barbara Garczyńska jest nie tylko świetną katolicką autorką, ale i mamą. Jej książki mają bardzo jasny i klarowny przekaz, piękną szatę graficzną, głębokie przesłanie podane w bardzo prosty sposób – dokładnie tak, jak potrzebują tego najmłodsi czytelnicy.

Wszystkie książki autorki mają podobną szatę graficzną, więc mój syn widząc najnowszą publikację, wykrzyknął od razu „o, rodzina Nutów!”, po czym porwał ją i zniknął… Miał rację, kolejna publikacja to nowe przygody znanej nam już rodziny Nutów – rodziców Kasi i Kamila oraz Małgosi (lat 7) i Pawełka (lat 5).

Autorka proponuje czytelnikowi 12 oddzielnych opowieści, które składają się na spójną i wielobarwną całość. Zaczyna od opowieści o mannie z nieba i o tym, jak Mojżesz otrzymał tablicę z Dziesięcioma Przykazaniami. Opowiada o tym ustami mamy – w formie baśniowej, dzieciom na dobranoc – choć idealnie odwzorowując prawdy biblijne. Dziesięć kolejnych rozdziałów to poszczególne przykazania Dekalogu. Ostatni, dwunasty jest nawiązaniem do przykazania miłości Boga i bliźniego i bardzo skondensowanym podsumowaniem książki i wszystkich Dziesięciu Przykazań. Publikację kończy (tradycyjnie) słowniczek pojęć. W tej książce dzieci dostają również propozycję rachunku sumienia wg Dziesięciu Przykazań Bożych.

Co uważam za największy atut tej publikacji? Z jednej strony jej prostotę i szczerość. Często dzieci potrafią zaskoczyć nas pytaniem, na które nie potrafimy odpowiedzieć. Z drugiej strony czasem jest tak, że chcemy coś dziecku wytłumaczyć, a sami nie do końca daną kwestię rozumiemy, czy nie wiemy jak ubrać ją w słowa. Autorka robi to wszystko w sposób niezwykle prosty, a jednocześnie głęboki i zgodny z magisterium Kościoła.

Ta publikacja jest dowodem na to, że zwykłe codzienne czynności mogą stać się impulsem do rozmowy z dzieckiem, również tej tłumaczącej przestrzeń Bożych Przykazań.

Czy wolno nam brać czyjeś rzeczy bez pozwolenia? Dlaczego nie warto kłamać? Co w życiu jest najważniejsze? Kiedy w codziennych, życiowych czynnościach łamiemy drugie przykazanie? Dlaczego Bóg chce byśmy dbali o swoje zdrowie i szanowali rodziców (i dzieci!)? Jak wytłumaczyć dziecku zawiłość szóstego przykazania oraz to co wspólnego ma z tym nietykalność cielesna i ciocia, która zmusza do całusa na dzień dobry?

Te i inne kwestie porusza tym razem Barbara Garczyńska, podczas zwyczajnego życia rodziny Nutów – spaceru, wspólnego pieczenia ciasta czy przy poszukiwaniach zaginionych kosmetyków mamy. Bardzo naturalnie, lekko, zrozumiale.

Polecam tę publikację dla dzieci od wieku przedszkolnego wzwyż.

Moi 6 i 9 latkowie byli nią zachwyceni, co dla mnie jest najlepszą rekomendacją…

Więcej na temat książki znajdziesz na stronie autorki: https://barbara-garczynska.pl

Dziękuję Wydawnictwu PROMIC za egzemplarz recenzencki książki.

Tytuł Dziesięć Przykazań Bożych
Autor Barbara Garczyńska
Liczba stron 96
Wydawnictwo PROMIC
https://wydawnictwo.pl/pl/p/Dziesiec-Przykazan-Bozych/5148


JEŚLI TEN TEKST WYDAJE CI SIĘ WARTOŚCIOWY I MYŚLISZ, ŻE JESZCZE KOMUŚ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ,
TO BĘDZIE MI MIŁO, GDY: 

  • pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza
  • zaobserwujesz mojego Facebooka (wtedy będziesz ze wszystkim na bieżąco)
  • dołączysz do mnie na Instagramie
  • zapraszam też do kontaktu, rozmowy przez mail urbanska.madzia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przejdź do paska narzędzi